Rozwód – najbardziej cierpią dzieci. Zawsze!!

O separację mogą wnosić obie strony (również ten małżonek, który jest winny rozkładowi pożycia), w przypadku rozwodu nie ma takiej możliwości.

Musi poczekać, aż mała skończy osiemnastkę. Myślę, ze to dosyć okrutne z jej strony bo pewnie w końcu nie wytrzyma i go rzuci, a ten biedny facet nawet się tego nie domyśla.

Przedstawiamy „sytuacje wyjątkowe”, w których sąd może nie orzec rozwodu mimo rozpadu więzi małżeńskiej. Wiążą się one z dobrem małoletnich dzieci lub przestrzeganiem norm społecznych.

W Europie proces o rozwód może trwać kilka miesięcy, ale również kilka lat. Polska należy to tej grupy krajów, w których rozstanie małżonków bywa procesem bolesnym i długotrwałym. Dlaczego tak się dzieje?

RozwódMałżeństwo oficjalnie ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, przestaje istnieć i dotychczasowi małżonkowie stają się osobami stanu wolnego, ponadto miedzy dotychczasowymi małżonkami ustaje wspólność majątkowa.

Można zdecydować się również na terapię grupową, rodzinną – bo pamiętać trzeba, że zazwyczaj w umysłach dzieci rodzi się wtedy przekonanie, że to one są wszystkiemu winne lub winny jest jeden tylko z rodziców (a nie powinno się dziecka nastawiać przeciwko żadnemu).

Pozostawanie w małżeństwie, czy też w zmodyfikowanej jego postaci, jaką jest separacja – uniemożliwia zalegalizowanie nowego związku. Małżonek, który poznał nowego partnera życiowego musi wpierw wystąpić o rozwód, by móc wstąpić ponownie w związek małżeński.

W takie spornej sytuacji sąd przeprowadza tak zwane poszerzone postępowanie dowodowe, które ma na celu ustalenie gdzie lepiej się będzie mieszkać dzieciom. Nadrzędnym celem jest tu ochrona dobra dziecka (rozwód to kwestia jego rodziców, dziecko powinno jak najmniej go odczuć).

Mimo tego, niektóre z sądów uznają, że istnienie planu wychowawczego zwalnia je z obowiązku zamieszczania w treści wyroku jakiegokolwiek zapisu o kontaktach.

Zdrada nie zawsze będzie argumentem przemawiającym za udzieleniem rozwodu. Jeśli jeden z małżonków wiedział zdradzie partnera, a mimo to trwało pożycie małżeńskie, to jak widać zdrada nie stała się powodem rozpadu więzi małżeńskiej.

Otóż okazuje się, że są rozczarowane tym, że małżonek, chociaż pomaga w pracach domowych i w opiece nad dziećmi to nie wspiera ich w robieniu przez nie kariery zawodowej. Zapewne wpływ na to ma tradycyjny szwedzki kult pracy i nieustanna presja zewnętrzną, dotycząca pięcia się po szczeblach kariery zawodowej.

Sąd rozpoznając sprawę rozwodową wnikliwie bada aktualną sytuację dziecka i na podstawie rozważenia wszelkich okoliczności, stwierdza o zgodności bądź sprzeczności rozwodu z interesem dziecka. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie dobru dziecka – sąd orzeka rozwód, o ile zostały spełnione podstawy rozwodowe, a ponadto nie zaistniały inne przeszkody rozwodowe (np. sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego).

Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie pokryć honorarium adwokackiego, mamy prawo do pomocy prawnej z urzędu. W większych miastach działają także punkty pomocy prawnej udzielające porad prawnych gratis.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s