Rozwód czy separacja….. ciąg dalszy

Małżonkowie bardzo często stają przed bardzo trudnym, lecz nieuniknionym wyborem. Wystąpić o rozwód, a może ubiegać się o separację małżeńską? Postaram się wytłumaczyć Ci podstawowe różnice i pomogę w podjęciu dobrej decyzji.

W pierwszym przypadku (pkt a) orzeczenie rozwodu jest bezwzględnie niedopuszczalne. Gdyby jednak, pomimo niezgodności rozwodu z dobrem dziecka – sąd wydał orzeczenie rozwodowe, to wolno nam je zaskarżyć (wnieść odwołanie do Sądu Apelacyjnego).

Chociaż, jak na razie, więcej osób w Szwecji jest żonatych niż rozwiedzionych to jest już to tylko prawdopodobnie kwestią czasu kiedy również to się zmieni. Nie tak dawno temu byłem na spacerze z moim synem w mojej szwedzkiej dzielnicy, kiedy mimochodem usłyszałem szeptających sąsiadów, którzy wskazując na mojego syna mówili: „Zobacz! To ten, to ten, który ma mamę i tatę w jednym mieszkaniu!”.

Zdrada w przypadku większości par jest wydarzeniem, które bardzo negatywnie wpływa na ich związek. Często konsekwencją niewierności może być rozwód. Potwierdzają to statystyki, które umieszczają zdradę wśród najczęstszych powodów zakończenia związku umieszczanych w pozwach rozwodowych.

By para uzyskała rozwód, musi zostać spełnione kilka warunków. Podstawowym z nich jest stwierdzenie, że nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżonków. Nie zawsze to jednak wystarczy.

Coraz częściej w sądach odchodzi się od stereotypu, ze matka z racji płci jest zawsze lepszą opiekunką dla dzieci.

Istnieją dwa rozwiązania dla par małżeńskich, które chcą zakończyć swój związek. Są to rozwód i separacja. Rozwód to wyrok sądu, na mocy którego małżeństwo zostaje zakończone.

Co się zmieniło? Sąd w wyroku rozwodowym, w sprawach wniesionych po 13 czerwca 2009 roku, musi rozstrzygnąć o kontaktach z dziećmi. Jest to obowiązkowy element orzeczenia, podobnie jak alimenty czy władza rodzicielska. Mimo zmiany przepisów, praktyka sądów w dalszym ciągu jest niejednolita.

Niezależnie od tego, ile masz do stracenia, czym się zajmujesz i gdzie mieszkasz – potrzebny ci będzie dobry adwokat. We Wrocławiu, w Krakowie, Warszawie, Poznaniu pełno jest świetnych specjalistów specjalizujących się właśnie w sprawach rozwodowych. Zadzwoń lub wyślij maila, umów się na rozmowę i skonsultuj indywidualnie swoją sprawę.

Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie pokryć honorarium adwokackiego, mamy prawo do pomocy prawnej z urzędu. W większych miastach działają także punkty pomocy prawnej udzielające porad prawnych gratis.

Czasem decyzja jest szybka i prosta – rozwód. Czasem przyzwyczajenie, wygoda, obawa o to jak zareaguje otoczenie sprawiają, ze trwamy w związkach, które dawno już przestały tak na prawdę istnieć.

Małżeństwo oficjalnie ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, przestaje istnieć i dotychczasowi małżonkowie stają się osobami stanu wolnego, ponadto miedzy dotychczasowymi małżonkami ustaje wspólność majątkowa.

Podpowie jak powinien wyglądać plan wychowawczy. Będzie uczestniczył przy ustalaniu zasad rozliczeń majątkowych. Pozwoli na wyciszenie emocji, przedstawi racjonalne argumenty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s